Senior Logistic Coordinator

1 miesiąc temu

Sochaczew, Polska Mars Pełny etat

Job Description:

Senior Logistic Coordinator - Customs and projects leader (f/m/x)

in Mars Petcare, Logistics Division

Location: Sochaczew

***hybrid job 50/50***

Are you an expert in customs procedures and project management looking for a challenging and dynamic role? We are seeking a motivated Customs Specialist and Local Project Leader to represent our organization in liaising with international customers, customs agencies, and various stakeholders.

What would be your key responsibilities?

  • Manage in-house customs clearance and ensure compliance with local and international regulations.

  • Coordinate shipments organization and deliveries to market warehouses, maintaining collaboration with service providers for logistic synergy improvement.

  • Represent the company in key industry associations and government bodies, and ensure customs processes are optimized and stable.

  • Coordinate customs procedures in accordance with EU regulations, supervise customs controls, and provide support for tax data accuracy.

What are we looking for?

  • Bachelor's degree in business or technical field, with a focus on logistics preferred.

  • Proficient in English with experience in EU customs regulations and cooperation with customs agencies.

  • Familiarity with production planning, transport, and SAP (ATLAS) is an advantage.

  • Strong computer skills, project management expertise, and ability to collaborate with internal and external stakeholders effectively.

  • Knowledge of veterinary and phytosanitary regulations will be an added advantage.

What can you expect from Mars?
  • Contract of employment

  • Attractive financial conditions with Business Bonus and Christmas Bonus

  • We will also look after your safety and well-being by offering you rich benefits package including life insurance, private medical care, Employee Assistance Program fully covered by Mars, MultiBenefit Program

  • Lunch card or meal subsidies

  • Extra savings scheme to support You in long perspective.

  • Support in career building through personalized development plan.

  • On-line shop with attractive discounts on our products that Your family and friend are going to love.

  • Possibility to participate in volunteering initiatives during working hours.

#LI-MS1

Koordynator ds. celnych i lider projektów logistycznych (k/m/n)

w Mars Petcare, Dział Logistyki

Lokalizacja: Sochaczew

***praca hybrydowa 50/50***

Czy jesteś ekspertem w procedurach celnych i zarządzaniu projektami, szukającym wymagającej i dynamicznej roli? Poszukujemy zmotywowanego Specjalisty ds. Cła i Lidera Lokalnych Projektów, który będzie reprezentował naszą organizację w kontakcie z międzynarodowymi klientami, agencjami celny oraz pozostałymi partnerami.

Jakie będą Twoje główne obowiązki?
  • Zarządzanie wewnętrznym procesem celnym i zapewnienie zgodności z lokalnymi i międzynarodowymi przepisami.

  • Koordynacja organizacji przesyłek i dostaw do magazynów rynkowych oraz utrzymywanie współpracy z dostawcami usług w celu poprawy synergii logistycznej.

  • Reprezentowanie firmy w kluczowych stowarzyszeniach branżowych i instytucjach rządowych, a także zapewnienie optymalizacji i stabilności procesów celnych.

  • Koordynacja procedur celnych zgodnie z przepisami UE, nadzór nad kontrolami celnymi oraz wsparcie dla prawidłowości danych podatkowych.

Profil kandydata:
  • Dyplom licencjata z zakresu biznesu lub dziedziny technicznej, preferowane doświadczenie w logistyce.

  • Biegła znajomość języka angielskiego, doświadczenie w przepisach celnych UE i współpracy z agencjami celnych.

  • Znajomość planowania produkcji, transportu oraz systemu SAP (ATLAS) będzie dodatkowym atutem.

  • Silne umiejętności komputerowe, specjalistyczna wiedza z zakresu zarządzania projektami oraz zdolność skutecznej współpracy zarówno z wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi partnerami.

  • Znajomości przepisów weterynaryjnych i fitosanitarnych będzie dodatkowym atutem.

Co zyskasz, dołączając do Mars?
  • Umowa o pracę.

  • Atrakcyjne warunki finansowe z premią biznesową i świątecznym bonusem.

  • W trosce o Twoje zdrowie i bezpieczeństwo otrzymasz szeroki pakiet świadczeń uwzględniający min. ubezpieczenie na życie, prywatą opiekę medyczną oraz program wsparcia dla współpracowników.

  • Dofinansowanie do posiłków w kantynie.

  • Pakiet oszczędnościowy, aby zadbać o Twoją przyszłość.

  • Indywidualny plan rozwoju wspierający w budowaniu skutecznej ścieżki kariery.

  • Sklepik on-line z atrakcyjnymi zniżkami na nasze produkty i dostęp do limitowanych ofert, które Twoja rodzina i znajomi pokochają.

  • Możliwość uczestniczenia w akcjach wolontaryjnych w godzinach pracy.

#LI-MS1

Mars is an equal opportunity employer and all qualified applicants will receive consideration for employment without regard to race, color, religion, sex, sexual orientation, gender identity, national origin, disability status, protected veteran status, or any other characteristic protected by law. If you need assistance or an accommodation during the application process because of a disability, it is available upon request. The company is pleased to provide such assistance, and no applicant will be penalized as a result of such a request.